Вплив мультфільмів на дітей. Чому варто переглянути мультик, перед тим як показувати його дитині

Мами люблять мультики. Це спосіб зайняти дитину на час приготування обіду, миття посуду чи перерви на каву. Але чи завжди вплив мультфільмів на дітей є позитивним?

0
11663
Вплив мультфільмів на дітей

Мультфільми  – улюблена розвага дітей. Раніше малюки дивились мультики з компакт-дисків та нечастих телепередач. Сьогодні все простіше. До послуг маленьких глядачів цілодобові TV-та Youtube-канали. Веселі коротенькі відео перетворились на безвідмовного помічника батьків. Капризує – мультик, не хоче їсти – мультик, не може заснути – мультик. Все настільки легко, що задумуватись над впливом мультфільмів на психіку дитини не хочеться. А треба.

Психологи та педіатри вважають, що дітям можна проводити за екраном не більше 2 годин в день. Це сумарний час для екрана телевізора, ноутбука, планшета та інших гаджетів. На практиці частина батьків дозволяє уже однорічним малюкам дивитись мультики значно довше. Спочатку це не має особливого ефекту, але в 2-3 роки діти починають наслідувати героїв, а в 3-6 років мультики допомагають формувати уявлення про світ.

Про що не говорять автори мультфільмів

Проблема багатьох популярних мультфільмів – головний герой з негативними рисами. Цікавий факт: у 2015 році найбільше переглядів на Youtube в Україні мала одна із серій мультсеріалу «Маша і ведмідь». Напевне, Вам знайомий жарт: «Дякую авторам «Маші і Ведмедя» за можливість вмитись, розчесатись та випити кави».  Мультик забавний. От тільки чи є Маша позитивним героєм і чого вона може навчити дитину? Деякі епізоди справді є пізнавальними – допомагають запам’ятати літери та цифри, показують цінність дружби тощо. Але їх лише декілька. Діти простіше «проковтують» веселі серії, де мала дівчинка бешкетує, поводить себе егоїстично та вперто. Це один із прикладів. А є ж іще «Смішарики», «Шрек», «Посіпаки», «Бешкетна сімейка»,«Злюки-бобри», класичні «Том і Джері», «Ну постривай» та інші.

Вплив мультфільмів

Для дитини головний герой автоматично стає позитивним. Він сприймається як «зразок» для поведінки та орієнтир для наслідування.

Мультиплікаційні фільми – це бізнес. Авторам немає сенсу особливо турбуватися про мораль, головне – щоб сюжет був веселим і цікавим. Тоді буде попит і прибуток. Для прикладу, місячний дохід російського Youtube-каналу «Маша і Ведмідь» становить 184-230 тис. дол. США.

Ще одна проблема – жорстокість у мультиках. Герої падають з великої висоти чи б’ють один одного. Це виглядає кумедно і весело. Та чи правильно? Врешті-решт, всі виявляються цілими і неушкодженими. Дитина не завжди розуміє, що в житті наслідки будуть іншими.

Не всі мультики негативні – є багато цікавих, сучасних та пізнавальних. Порада батькам: створіть власний список корисних мультиплікаційних фільмів. Як їх відбирати? Все просто – випробуйте спочатку на собі.

Негативний вплив мультфільмів на дітей

  1. Діти, що дивляться багато мультиків з прихованою за веселими сценками жорстокістю:
  • перестають співчувати;
  • не відчувають дискомфорту, зустрічаючи насильство в реальному житті;
  • схильні до агресивної поведінки.
  1. Частий перегляд мультфільмів викликає залежність.
  2. Дітки, що проводять за екраном більше 4 годин на день, схильні до надмірної ваги.
  3. У США був проведений експеримент: чотирирічних діток поділили на 2 групи. Перша – упродовж 9 хвилин просто малювала. Друга – переглядала мультфільм. Далі усім запропонували пройти тести на увагу, точність, саморегуляцію та деякі інші здібності. Група, що малювала, показала значно кращі результати.

Позитивний вплив мультфільмів на дітей

  1. Розвиваючі мультфільми допомагають дітям вивчити літери, цифри, кольори, фігури, призначення речей тощо.
  2. Діти переймають поведінку головного героя. Це добре, якщо персонаж наділений позитивними рисами, а мультфільм чітко допомагає зрозуміти різницю між добром і злом.
  3. Мультики іншою мовою допомагають вивчити та засвоїти іноземні слова.

Вплив мультфільмів на розвиток дитини

Чого не роблять діти, які дивляться мультики

Американська Асоціація Педіатрів запропонувала оригінальний погляд на вплив мультиків. Отже, чого ж не роблять діти, доки вони дивляться мультики:

  • не ставлять запитань;
  • не вирішують проблем;
  • не створюють;
  • не проявляють ініціативи;
  • не розвивають моторику;
  • не думають критично, логічно та аналітично;
  • не практикують навиків спілкування;
  • не грають в інтерактивні ігри.

Як бути

Що ж робити батькам? Як ставитись до дитячого захоплення мультиками, забороняти чи дозволяти? Однозначно – дозволяти. Однак вплив мультфільмів на психіку дитини – не вигадка. Зменшити негативний вплив допоможе виконання батьками кількох простих правил:

  • встановити ліміт часу перегляду мультфільмів;
  • не ставити телевізор та комп’ютер у дитячій кімнаті;
  • пошукати розвиваючі мультфільми та запропонувати їх дитині;
  • припинити перегляд відео як мінімум за годину до сну;
  • інколи дивитись мультики разом з малюком і обговорювати дії героїв;
  • переглянути свою поведінку: якщо батьки цілий вечір проводять за телевізором, то дитині не залишається іншого варіанту, як забавити себе мультиками чи комп’ютерними іграми.

Вплив мультфільмів на психіку дитини

Відмовитись від мультиків нереально. Та й не треба. Хороші мультфільми в помірних дозах позитивно впливають на розвиток дитини. А щодо відео з неслухняними головними героями: заборонити їх дитині повністю не вдасться. Залишається моніторити те, що дивиться малюк, і обговорювати всі суперечливі. Розповісти:

  • чому не можна поводитись так чи інакше;
  • чим грозить падіння з висоти, гра з вогнем і т.д. у реальному житті;
  • які риси героя є хорошими, а які поганими.

Стаття в тему: Дитяча безпека в інтернеті. Що слід знати про загрози віртуального життя.

Використовуйте позитивний вплив мультфільмів і мінімізуйте негативний.  Обговорюйте, пояснюйте та залишайтесь дитині другом у будь-якій ситуації. Будьте Кльовою мамою!

Стаття в тему: Діти в соціальних мережах. Режим онлайн. Дозволяти чи забороняти соціальні мережі?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.