«- Любий, я вже готова до дітей.
– А я ні!!!
– Нічого не поробиш. Літо закінчується,
пора їх забирати з села … »
Літні канікули закінчуються. Пора повертатися до «реальності» у вигляді нового навчального року. Не важливо, де були діти – в таборі, в селі чи байдикували вдома. Звикати до шкільного життя все одно доведеться. Батьків це теж стосується. Дитячий і сімейний психолог Світлана Ройз пропонує вже літом готуватись до перших днів навчання. Яких же правил слід дотримуватись, щоб адаптація до школи пройшла легко і спокійно?
- Режим дня.
Вам легко повертатися до робочого режиму після відпустки? Для дітей це теж стрес. Є сенс вже в серпні «налаштувати» правильний розпорядок: лягати і прокидатися раніше.
- Нервова система.
Коли організм постійно перебуває у стресовому стані, виникає дефіцит цинку. Це, в свою чергу, негативно позначається на здатності до запам’ятовування і навчання. Поки є час – поповніть організм вітамінами або біодобавками. Не обов’язково штучними: пропонуйте школяреві продукти, що містять цинк.
- «Арсенал» знань.
Так уже наш мозок влаштований, що без тренувань ніяк. Ви замислювалися над тим, чому перші місяці навчального року відведені для повторення? Справа в тому, що за літо діти забувають частину пройденого раніше матеріалу. Поки канікули не закінчилися, можна в спокійному темпі «розбудити» мозок шляхом гортання зошитів за минулий рік. Якщо дитина планує відвідувати секції або гуртки, то по можливості відправте його займатися ще влітку.
- Соціальні навички.
Деяким дітям важко повертатися в колектив. Особливо, якщо канікули вони провели у відносній самоті. Вихід – зустрітись класом ще в серпні. Зайнятися можна чим завгодно: сходити в кіно, на пікнік або пограти в ігри.
- «Відбиток» в класі.
Адаптація до школи пройде легше, якщо дитина принесе з собою в клас щось домашнє. Як варіант, книгу або вазон.
- Позитивний настрій.
«Знову школа, нічого хорошого мене не чекає» – з таким настроєм за парти відправляються чимало учнів. Як допомогти маленьким песимістам? Запропонуйте згадати всі приємні моменти канікул. Переведіть увагу з негативу на позитив. Можна зробити колаж з веселих фотографій або записати приємні спогади в «щоденник літа».
- Свято завершення канікул.
Завжди простіше адаптуватися до нового, якщо на старому поставити крапку. Допоможіть дитині красиво завершити канікули. Вона була в таборі або у бабусі? Зустріньте її подарунком, солодощами або букетом з повітряних кульок. Вік учня не має значення, головне – зробити сюрприз.
- «Він уже не той».
За літо дитина змінюється. Особливо, якщо канікули вона провела в таборі або в іншому місці, подалі від вас. У неї з’явилися нові знайомства, знання, можливо – перше кохання. Ставтеся з повагою до почуттів дитини. Прийміть їх, будьте другом. Вмійте зберігати таємниці, які вам довірять. Не виключено, що зараз ваше чадо переживає величезний спектр емоцій. Це може вплинути і на успішність. Якщо відчуваєте, що ваша влада над дитиною слабшає, не повертайте її «силою». Прийміть новий рівень ваших взаємин.
- Шкільний ярмарок.
Підготовка до нового навчального року не обходиться без покупки канцелярського приладдя, шкільної форми та інших корисних речей. Якщо є можливість – дозвольте дитині самій вибирати собі речі. Звичайно, в межах розумного.
- Школа – окремо, дім – окремо.
Будинок – це безпечний простір. Не робіть його продовженням школи, підтримуйте дитину.
- «Та я заради тебе …».
Ви хочете для дитини найкращого, це нормально. Але не жертвуйте собою. Віддаючи «все», ви віддаєте і величезну відповідальність за результат. Таким чином, ви позбавляєте дитину радості. Не ставайте «жертвою», шукайте компроміс. Будьте прикладом. Вимагаєте від дитини поваги? Поважайте її. Вимагаєте займатися спортом? Робіть ранкову гімнастику.
- Шкільні оцінки суб’єктивні.
Оцінки в щоденнику не завжди є відображенням реальних знань дитини. Просто пам’ятайте про це.
Стаття в тему: 100 щасливих спогадів, які потрібно подарувати дітям
У школі дитина проводить більшість часу. Але не весь. За стінами навчального закладу її має чекати цікаве життя. Саме в ньому школяр черпає натхнення для підкорення нових висот і щасливого дорослішання. Успішної адаптації до школи! І пам’ятайте, що немає ідеальних систем: освіта не виняток.
За матеріалами сайту life.pravda.com.ua